کوچینگ

کوچینگ (Coaching) را می‌توان به مربیگری ترجمه کرد.

در بسیاری از کتابها و مقالات کوچینگ می‌گویند کلمه‌ی Coaching با مفهومی نزدیک به معنای امروزی آن، نخستین بار در سال ۱۹۳۷ به کار رفته است (.کوچینگ گرنت).

ظاهراً فردی به نام گوربی (Gorby) در آن زمان در مقاله‌ای گفته بوده «برای بهبود عملکرد در محیط کار، باید افراد باتجربه‌تر کوچینگ افراد کم‌تجربه‌تر و تازه‌وارد را بر عهده بگیرند.» به نظر می‌رسد گوربی کوچینگ را مشابه آموزش (و شاید در زبان امروزی: منتورینگ) در نظر گرفته است.

جاناتان پسمور که از جمله معتبرترین محققان در زمینه کوچینگ است می‌گوید که در سال ۱۹۱۱ هم Coaching در متن‌های مدیریتی و مهارتی وجود داشته است. اما معنی کلمه کوچینگ در‌ آن زمان بیشتر از جنس آموزش و راهنمایی بوده است. مثلاً می‌گفته‌اند در محیط‌های آموزشی باید کوچینگ برای دانشجویان وجود داشته باشد یا برای برنده شدن در مسابقه‌ی مناظره میان دانشجویان دانشگاه‌های مختلف، دانشجویان باید کوچ داشته باشد.

کوچینگ (Coaching) چیست؟

در کوچینگ، مربی یا کوچ (Coach) سعی می‌کند پتانسیل نهفته، استعداد بالقوه و نیروهای پنهان مراجع یا کوچی (Coachee) را شکوفا و آشکار کند تا او بتواند در زندگی شخصی و کاری خود به کارایی و عملکرد بالاتری دست پیدا کند.

  • فردی که تحت مربیگری کوچ (Coach) قرار دارد کوچی (Coachee) نامیده می شود.
  • مربی یا کوچ (Coach) بیشتر نقش تسهیل‌گر و یاری رساننده را ایفا می‌کند تا معلم و مشاور.
  • مربي فرديست كه ديد مناسبي به مسائل پيرامون خود دارد و نحوه برخورد با مشكلات و توانايي حل مسئله را دارد.

ویژگی های کوچینگ

کوچینگ بیش از هر چیز بر مبنای تغییر نگرش‌ افراد نسبت به ثروت و پول کار می‌کند.

در کوچینگ شما خود، مفهوم ثروت و دارایی در زندگیتان را تعریف می‌کنید و در مسیر آن اقدام به حرکت می کنید. مربی به شما کمک خواهد کرد که با درک بهتر دنیای درونیتان به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

کوچینگ به معنای ارائه جلسات منظم یک به یک با کوچی به منظور “کوچینگ” برای بهبود عملکرد و برای دستیابی به اهدافی است که توسط کوچ و مشتری تعیین شده است.

  • تفاوت فرآيند كوچينگ با مشاوره و منتورینگ اين است كه بجاي جستجو كردن در گذشته، به حال و آينده تمركز دارد.
  • و بجاي فرآيند درماني، به حل مسئله با توجه به توانايي فرد ميپردازد.
  • در كوچينگ، فرد با سئوالات هدايت شده كه به كشف استعدادهای او ميپردازد‌، خود را در مسير درست ميبيند و در واقع پاسخ را در خود جستجو ميكند.

خدمات کوچینگ

جهت درخواست خدمات کوچینگ فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید.

فرم درخواست خدمات کوچینگ

تصویر کپچا